Wzmacniamy organizm po przeziębieniu
Sezon jesienno-zimowy to czas zwiększonego ryzyka pojawienia się przeziębienia i grypy.
Leczenie tych schorzeń nierzadko opiera się na produktach farmakologicznych, w tym również na stosowaniu antybiotyków. Nie jest tajemnicą, że prócz właściwości leczniczych, tego typu specyfiki niszcząco działają na organizm człowieka. W rezultacie, organizm jest ogromnie osłabiony, pomimo przyjmowania leków osłonowych.
Nie lekceważ problemu
Niestety, wiele osób lekceważy ten problem. Wirusy i bakterie chorobotwórcze zostały pokonane, więc konsekwencje oraz skutki uboczne same przejdą – jest to powszechny mit. To niemądre podejście do problemu bardzo często prowadzi do powikłań, nawrotów choroby, osłabienia odporności. By zapobiec tego typu kłopotom, wystarczy wykonać kilka nietrudnych kroków wzmacniających organizm.
Chroń się przed chorobami na różne sposoby
Ciało człowieka jest bez wątpienia inteligentnym mechanizmem. Gdy na „terenie” organizmu pojawia się infekcja, system immunologiczny w naturalny sposób broni się przed „najeźdźcami”. Niemniej jednak, nie zawsze jet on w stanie samodzielnie poradzić sobie z wirusem czy też bakterią chorobotwórczą. Walkę można wspomóc na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest bez wątpienia wykorzystanie dostępnych bez recepty leków, opartych najczęściej na naturalnych składnikach. Drugim, wizyta u lekarza specjalisty, który zaleci zażywanie konkretnych leków, skierowanych przeciwko konkretnemu schorzeniu, najczęściej w postaci antybiotyków. Jak już zostało wspomniane, to tego typu rozwiązania często rzutują na kondycję organizmu. Dlatego najlepszym wyjściem z sytuacji będzie nie tylko leczenie, minimalizowanie skutków ubocznych farmaceutyków, ale i zapobieganie nawrotu choroby w postaci na przykład odpowiedniej diety.
Stosuj odpowiednią dietę wzmacniającą
Kuracja z wykorzystaniem antybiotyków, powinna być wspomagana przez odpowiednie produkty, zawierające pałeczki kwasu mlekowego, których celem jest budowanie właściwej flory bakteryjnej w jelicie. Przykładem tego typu produktu jest jogurt lub kefir, a więc produkty mleczne. Skuteczność zawdzięcza się zawartym w takich produktach bakteriom, wprowadzającym równowagę do układu pokarmowego.
Owoce i warzywa to idealne suplementy diety
Omawiając dietę wzmacniającą, nie należy ominąć również ważnej roli jaką pełnią w niej owoce i warzywa. Są one naturalnymi suplementami diety, bogatymi w witaminy i minerały – a więc cząsteczki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego.
Unikaj dań ciężkostrawnych
W burzliwym czasie rekonwalescencji, nie można obciążać układu pokarmowego ciężkostrawnymi daniami. Na tym etapie należy wprowadzić lekkostrawne potrawy, bogate w białko, kwas omega3. Chodzi tu przede wszystkim o naturalne tłuszcze roślinne, ryby, rośliny strączkowe lub orzechy.
Sen też jest ważny!
Jednakże rekonwalescencja nie powinna jedynie ograniczać się do diety! Nie ma chyba nikogo, kto nie słyszałby o leczniczych właściwościach snu. Jest to istotny czynnik, bez którego powrót do zdrowia nie byłby możliwy. Dlatego na tym etapie, należy zapewnić organizmowi odpowiednią dawkę terapeutycznego odpoczynku, gwarantującego szybki powrót do formy, minimalizując ryzyko nawrotu infekcji.
Natalia Wieteska