Jak poradzić sobie z łuszczącą się skórą u noworodka?

Jak poradzić sobie z łuszczącą się skórą u noworodka
Jonathan Borba z Unsplash

Za sprawą zmiany wilgotności powietrza  noworodek może wyglądać jakby zmieniał skórę. Łuszcząca się skóra u noworodka to wtedy norma. Jak zachować się gdy takie zjawisko wystąpi? Jakie są przyczyny łuszczącej się skóry? W poniższym tekście postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Pierwszy rok życia  to czas, kiedy łuszcząca się skóra u noworodka może pojawiać się kilkakrotnie. Pierwszy raz może zdarzyć się zaledwie kilka dni po porodzie. Skóra łuszczy się wtedy w wielu miejscach naraz: na rękach, stopach, w zgięciach kolan i łokci, pod pachami, na szyi oraz twarzy.

Przyczyną schodzącej skóry u niemowlaka jest zmiana wilgotności powietrza oraz zniknięcie ze skóry mazi płodowej, która chroniła je przez ostatnie tygodnie ciąży. Skóra małego człowieka przez kilka miesięcy po urodzeniu jest bardzo cienka i delikatna, dlatego ten problem może się przez jakiś czas powtarzać. Zbyt suche powietrze, źle dobrane kosmetyki oraz nadmierne przesuszenie może przez pierwszy okres życia dziecka spowodować łuszczenie się skóry.

Łuszcząca się skóra u noworodka – jak o nią dbać?

Jeżeli schodzenie skóry u dziecka jest umiarkowane wystarczy raz dziennie wszystkie łuszczące się miejsca posmarować kremem dla niemowląt. Najważniejsze, aby krem ten zawierał emolienty, które odbudowują warstwę lipidową, dzięki czemu skóra nie przesusza się. Kremy działają również na powierzchni skóry, ponieważ pozostawiają warstwę ochronną przez którą woda nie może wyparować. To nie wszystko. Kremy dają również ładny efekt wizualny, ponieważ łuszcząca się skóra wygląda na gładką i jest przyjemna w dotyku.

Kolejną opcją na poradzenie sobie z łuszczącą się skórą u dziecka jest oliwka, której zadaniem jest wygładzenie i zmiękczenie skóry. Łuski szybko znikną, ponieważ cienki film z oliwki wygładza skórę i chroni ją przed wysychaniem. Ważne aby nakładać ją tuż po kąpieli, na wilgotną skórę, gdyż wtedy najlepiej wniknie. Niewielką ilość oliwki można dodać również do wody w trakcie kąpieli, wtedy natłuści skórę i sprawi, że będzie ona gładka.

Jeżeli skóra u dziecka mocno się łuszczy oprócz regularnego smarowania ciała kremem warto robić dziecku lecznicze kąpiele w wodzie z dodatkiem emulsji emoliencyjnych. Takiego rodzaju kąpiel nie może trwać dłużej niż 10 minut, ponieważ zbyt długa dodatkowo wysuszy skórę. Jeżeli problem nadal występuje łuszczące się miejsca warto posmarować maścią, która w odróżnieniu od kremu działają dłużej i skuteczniej.

Warto wiedzieć

Jeżeli  łuszcząca się skóra u noworodka nie przechodzi i wszystkie powyższe sposoby na pozbycie się tej nieprzyjemnej dolegliwości nie dają rezultatu bezzwłocznie należy udać się z dzieckiem do lekarza.

Dowiedz się więcej o produktach dla niemowlaków na: http://www.johnsonsbaby.com.pl/piel%C4%99gnacja-sk%C3%B3ry

Tekst sponsorowany

PODZIEL SIĘ: