Naturalne leki

Na przestrzeni ostatnich lat medycyna i farmakologia poczyniły wręcz olbrzymie postępy. Mimo jednak coraz większego zaawansowania w zakresie technologii czy genetyki – można zaobserwować wzmożoną popularność naturalnych metod leczenia. Ten swoisty powrót do natury, ekologicznego sposobu życia znajduje również odzwierciedlenie w częstszym sięganiu po naturalne leki.

Leki naturalne stanowią grupę preparatów wytwarzaną na bazie ziół. W ich składzie znajdziemy jedynie naturalne substancje, bez ulepszaczy czy syntetycznych związków.
Ziołolecznictwo ma wielotysięczną tradycję. Początkowo ich stosowanie było związane przede wszystkim z działalnością starożytnych kapłanów (a także szamanów u ludów pierwotnych), czy zakonników w czasach nowożytnych. Współcześnie naturalne leki są stosowane zarówno w krajach wysoko rozwiniętych, jak i w krajach należących do tzw. trzeciego świata. Fitoterapia stanowi popularny sposób leczenia – według WHO aż 80% mieszkańców naszej planety w jakiś sposób wykorzystuje naturalne leki (czy to w profilaktyce, czy w leczeniu rozmaitych schorzeń). Naturalne leki mogą być stosowane w wielu chorobach i dolegliwościach. Należy jednak pamiętać, że w wypadku schorzeń poważniejszych, powinny one być jedynie uzupełnieniem terapii, nie zaś jej ekwiwalentem. Możemy rozróżnić zarówno preparaty do stosowania wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Naturalne leki można stosować m.in. w dolegliwościach takich jak:
choroby serca, choroby układu pokarmowego, infekcje układu moczowego, nadwaga i otyłość, nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu, upośledzenia układu ruchu, zaburzenia pamięci i koncentracji, stres, przemęczenie, depresja, przeziębienie, grypa, angina, dolegliwości związane z okresem menopauzy (np. tak zwane fitohormony). Preparaty ziołowe mogą również być pomocne w procesie dbania o urodę – pomagają oczyszczać organizm, wspomagać regenerację skóry, odżywiać jej głębsze warstwy. Dodatkowo ich zaletą jest fakt, że są ogólnodostępne, niedrogie i nie wymagają recepty. Mimo tego stosowanie leków naturalnych powinno być skonsultowane z lekarzem, zwłaszcza, jeśli nasze schorzenie jest poważniejsze lub przewlekłe.

PODZIEL SIĘ: