Jak dbać o wzrok – porady praktyczne
Podobnie w przypadku innych zmysłów, wzrok doceniamy dopiero w momencie, kiedy zaczynamy mieć z nim problemy związane z wiekiem lub niewłaściwym trybem życia. Tymczasem pytanie, jak dbać o wzrok powinniśmy postawić sobie stosując się do zasady – lepiej zapobiegać niż leczyć. Warto więc poznać kilka prostych sposobów dbania o wzrok, pozwalających zachować go w dobrym stanie przez długie lata. Nawet jeśli nie jesteśmy osobami z wadami wzroku noszącymi okulary lub soczewki, powinniśmy co roku przeprowadzać badania kontrolne wzroku, podobnie jak w przypadku wizyt kontrolnych u dentysty czy badań ogólnych organizmu. Badanie przedniego i tylnego odcinka oka pozwoli okuliście w porę dostrzec niebezpieczeństwo pojawienia się wady wzroku czy nawet chorób ogólnych.
Problemy z wzrokiem mogą być bowiem oznaką chorób takich, jak nadciśnienie czy cukrzyca, które także lepiej leczyć we wczesnej fazie ich rozwoju. Wpływ na dobry stan wzroku ma także nasza dieta. Warto więc zadbać o niego kształtując w sobie odpowiednie nawyki żywieniowe, które posłużą także całemu naszemu organizmowi. Naszym oczom doskonale posłużą produkty bogate w kwasy Omega-3, witaminę C, A i E, luteinę oraz cynk. Znajdziemy je m.in. w rybach, warzywach, owocach i pieczywie pełnoziarnistym, warto więc zadbać, aby w naszej diecie znalazły stałe miejsce te produkty. Większość współczesnych pracowników spędza godziny w pracy przed komputerem, który niestety także ma negatywny wpływ na stan naszego wzroku spowodowany m.in. zmniejszeniem częstotliwości mrugnięć oka. Pamiętajmy więc o częstym mruganiu przy pracy komputerowej, róbmy też sobie przerwy w pracy co najmniej co 20 minut.
Ćwiczenia pozwalające oczom odpocząć od patrzenia w monitor powinny skupiać wzrok na punkcie oddalonym o co najmniej 6 metrów przez 20 sekund. Dobrze zrobi też patrzenie na roślinność za oknem lub nawet wyjście na zewnątrz, pozwalające oczom na odpoczynek. Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko moda czy ochrona przed zmarszczkami mimicznymi powstającymi wokół mrużonych oczu, ale także konieczność ochrony wzroku przed intensywnością promieni słonecznych. Niechronione przed promieniami UVA i UVB oczy mogą cierpieć na takie choroby, jak zaćma, nowotwory oczu czy uszkodzenia plamki żółtej. Aby chronić się w pełni przed szkodliwym wpływem słońca, ale jednocześnie móc z niego korzystać, zaopatrzmy się w okulary przeciwsłoneczne posiadające atesty szkieł chroniących przed wpływem promieni UVA i UVB. Zainwestujmy więc w soczewki kupowane z pewnych źródeł jak :
Tekst sponsorowany