Czy probiotyki mogą pomóc na trądzik?

Czy probiotyki mogą pomóc na trądzik

Trądzik stanowi zmorę nie tylko nastolatków, ale też osób dorosłych. Jeśli pryszcze i podskórne gule wciąż ci dokuczają, choć naście lat masz już dawno za sobą, to znak, że musisz kompleksowo podejść do walki ze zmianami skórnymi. Czy probiotyki mogą pomóc na trądzik?

Mikrobiota człowieka a trądzik

W ostatnich latach obserwuje się wzrost zainteresowania mikrobiotą człowieka. Pod tym terminem kryje się ogół mikroorganizmów zamieszkujących nasz organizm. Choć trudno w to uwierzyć, w jelitach mamy 1,5 kg bakterii. Bakterie, grzyby i wirusy występują też na naszej skórze, w jamie ustnej i w miejscach intymnych. Na szczęście nie wszystkie mikoorganizmy są złe. Wiele z nich wywiera korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Stanowią naturalną barierę ochronną, która chroni nas przed patogenami. Np. bakterie kwasu mlekowego obecne na naszej skórze, migdałkach, w jelitach i pochwie wytwarzają kwas mlekowy, który obniża odczyn tych części ciała. W rezultacie stwarza to warunki niedogodne do namnażania groźnych patogenów, w tym chociażby gronkowca złocistego.

Jak stosowanie antybiotyków powoduje trądzik?

Niestety, czasem dochodzi do zakłóceń ilościowo-jakościowych w składzie mikroflory. Cierpi na tym cały organizm. Częściej chorujemy, częściej dopada nas biegunka, mamy problemy z cerą, na twarzy pojawia się trądzik. Tak dzieje się u osób, które przyjmują antybiotyki, ale zapominają o suplementacji probiotyków. Nie odbudowują one swojej naturalnej mikroflory. Brak bakterii kwasu mlekowego pozwala zasiedlić jelita, skórę czy jamę ustną szkodliwym bakteriom, wirusom i grzybom. W rezultacie to one przejmują kontrolę i namnażają się na naszej skórze, powodując pryszcze.

Leczenie trądziku a probiotyki

Trądzik można wyleczyć, przywracając prawidłowe stosunki ilościowo-jakościowe w obrębie naszej mikroflory. W tym celu warto sięgnąć po probiotyki, czyli produkty zawierające żywe, starannie wyselekcjonowane szczepy bakterii kwasu mlekowego o udokumentowanym działaniu prozdrowotnym.

Naturalne probiotyki

Do dyspozycji oprócz probiotyków z apteki mamy też naturalne probiotyki. Bardzo często zapominamy o tym, że mleczne produkty fermentowane takie jak kefir, maślanka czy jogurt zawierają dobre bakterie kwasu mlekowego. Te korzystne dla naszego organizmu mikroorganizmy znajdziemy też w kiszonych ogórkach oraz w kiszonej kapuście. Dlatego gdy zmagamy się z trądzikiem, lepiej popracować nad zmianą diety na zdrowszą, bogatą w dobre bakterie kwasu mlekowego niż sięgać po antybiotyki na trądzik, których zażywanie powoduje tylko powstanie błędnego koła.

Probiotyki jako lek bez recepty

Probiotyki dostępne w aptece mogą mieć formę suplementu diety, podlegają wówczas regulacjom takim samym, jakim poddawana jest żywność. Mogą być też lekami OTC, dostępnymi bez recepty, które przed dopuszczeniem do obrotu musiały przejść pomyślnie liczne badania, w tym potwierdzające ich bezpieczeństwo oraz skuteczność działania.

PODZIEL SIĘ: