Dieta probiotyczna

Dieta probiotyczna może służyć nie tylko zdrowiu, ale stanowić sposób na efektywną utratę zbędnych kilogramów. Złe żywienie jest przyczyną nadwagi – to pewne. Może jednak równocześnie negatywnie wpływać na funkcjonowanie naszego organizmu, w szczególności układu odpornościowego oraz trawiennego. Dlatego też warto włączyć pokarmy zawierające probiotyki do codziennego jadłospisu. Dieta, która opiera się na produktach bogatych w wyselekcjonowane szczepy bakterii jest na świecie znana jako dieta doktora Perricone z Uniwersytetu Michigan (który odchudził już wiele hollywoodzkich gwiazd).

Dieta doktora Perricone.

Ten sposób odżywiania nie polega na liczeniu kalorii czy deliberowaniu nad składem każdego produkty żywnościwego. Najważniejszym elementem diety jest to, by każdego dnia spożywać: 2 – 3 porcji produktów probiotycznych, 1 – 2 porcji ryb morskich bogatych w kwasy Omega-3, oraz 4 – 5 porcji owoców i warzyw, a także 1 – 2 porcji orzechów lub ziaren. Nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o długość okresu stosowania diety. Podstawą są jednak probiotyki i prebiotyki. To one korzystnie oddziałują na organizm, przywracają równowagę we florze bakteryjnej, usprawniają przemianę materii. Przy tym znany jest ich pozytywny wpływ na kondycję skóry, właściwości odmładzające, oraz uodporniające. Nabiał – głównie jogurty, kefiry, maślanki, kiszonki, a także egzotyczne pokarmy jak zupa miso czy pasta ze sfermentowanej soi zawierają liczne kultury żywych bakterii. Ich działanie można jeszcze zwiększyć dzięki dodaniu do diety prebiotyków.

Owoce, warzywa i żywe kultury bakterii.

Są one składnikiem m.in. warzyw i owoców (jak szparagi, banany, czosnek, cebula, karczochy, marchew, por, czarna porzeczka, owoce cytrusowe, truskawki), jak i produktów zbożowych (owsiane płatki). Dieta probiotyczna jest zatem bogata zarówno w żywe kultury bakterii, jak i antyoksydany (mające zarówno antynowotworowe jak i odmładzające działanie). Szczególnie witamina C zapobiega pojawianiu się zmarszczek (dzięki stymulowaniu produkcji kolagenu i elastyny w komórkach). Zwiększone spożycie kwasów tłuszczowych podczas trwania diety probiotycznej ma z kolei znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego. Kwasy Omega można znaleźć nie tylko w rybach morskich, ale i w soi, olejach tłoczonych na zimno, orzechach, pestkach. Na diecie probiotycznej oprócz regularnego spożywania posiłków o określonym składzie (prebiotyki, probiotyki i antyoksydanty przede wszystkim) ważne jest dostarczanie organizmowi dużej ilości płynów. Należy przy tym unikać napojów i potraw słodzonych cukrem, kawy, a także alkoholu.

PODZIEL SIĘ: