Jak stosować probiotyki?
Probiotyki to preparaty, które zawierają żywe, starannie wyselekcjonowane bakterie kwasu mlekowego o udokumentowanym działaniu prozdrowotnym. W ostatnich latach stały się niezwykle popularne i słusznie. Pozwalają bowiem odbudować naturalną mikroflorę organizmu, a ta stanowi naturalną barierę ochronną. Osoby, które mają dostatecznie dużo dobrych bakterii kwasu mlekowego rzadko cierpią na biegunki, choroby autoimmunologiczne i nie chorują tak często. Jak stosować probiotyki?
Probiotyki zażywaj 2 godziny po antybiotyku
Pamiętaj o tym, aby nie zażywać probiotyków wraz z antybiotykiem, bo wówczas lek zabije wszystkie dobre bakterie kwasu mlekowego, które chcesz dostarczyć organizmowi. Daj najpierw czas antybiotykowi, aby mógł wykazać swoje działanie bakteriobójcze, a następnie zasiedlij organizm dobrymi bakteriami kwasu mlekowego, które pochodzą z probiotyku.
Probiotyki zażywaj podczas i po antybiotykoterapii
Bardzo wiele osób uważa, że probiotyki należy zażywać tylko w trakcie trwającej antybiotykoterapii. Gdy odstawiają lek, odstawiają też probiotyk. To poważny błąd. Fakt, że podczas przyjmowania antybiotyku nie wystąpiła biegunka, nie oznacza, że twoja mikroflora jest dostatecznie bogata w dobre bakterie. Dobrze byłoby, gdybyś jeszcze przez co najmniej dwa tygodnie od odstawienia antybiotyku, przyjmowała probiotyk. Dzięki temu zyskasz pewność, że zasiedliłaś swój przewód pokarmowy dobrymi bakteriami kwasu mlekowego. Jest to szalenie ważne, ponieważ ich niedobór manifestuje się nie tylko biegunką, ale też problemami z trawieniem niektórych substancji oraz nawracającymi infekcjami intymnymi.
Kupuj probiotyki będące lekiem OTC
Nie wyrzucaj pieniędzy na probiotyki, które niekoniecznie się sprawdzą. Pamiętaj, że rynek leków znacznie różni się od rynku suplementów diety. Obowiązują na nich inne regulacje prawne. Suplementy diety nie muszą mieć jasno określonej liczby bakterii, nikt nie bada też ich skuteczności i nie kontroluje regularnie jakości. Lek podlega restrykcyjnym badaniom, nawet jeśli jest dostępny w aptece bez recepty. Probiotykom o statusie leku OTC możesz zawsze zaufać.
Przeczytaj, czy probiotyk musi być przechowywany w lodówce
Probiotyki różnią się sposobem przechowywania. Niektóre mają formę liofilizatu, który musi być przechowywany w suchym, najlepiej ciemnym miejscu w temperaturze pokojowej. Inne z kolei muszą być przetrzymywane w lodówce. Warto dokładnie zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania i postępować zgodnie z zaleceniami producenta, aby nie pozbawić probiotyków ich dobroczynnych właściwości.
Działanie probiotyków wzmacniaj jogurtami
Probiotyki mają korzystny wpływ na nasz organizm, ale warto wzmocnić ich działanie, spożywając równolegle mleczne wyroby fermentowane takie jak jogurt, kefir czy maślanka. Zróżnicowanie dobrej mikroflory jest korzystne dla naszego organizmu. Ponadto mikroorganizmy z mlecznych wyrobów fermentowanych często też charakteryzują się większą żywotnością i zdolnością do kolonizowania naszych jelit.