Prebiotyki w diecie dziecka

Właściwe żywienie dziecka odgrywa niezwykle istotną rolę, zarówno dla jego prawidłowego rozwoju jak i funkcjonowania organizmu w przyszłości. Bardzo ważne jest dostarczanie niezbędnych witamin, minerałów i innych mikroelementów, tak, aby praca narządów wewnętrznych była optymalnie stymulowana. Składnikiem nie do przecenienia w diecie dziecka są prebiotyki. Dlaczego? Otóż składniki te pomagają rozwijać się prawidłowej mikroflorze bakteryjnej w jelitach. Wpływają korzystnie na rozwój układu odpornościowego. Należy pamiętać, że dziecko rodzi się z jałowym układem trawiennym, dlatego wzbogacenie go o właściwe bakterie jest konieczne.
Pierwotnym źródłem prebiotyków w diecie niemowlęcia powinno być mleko matki. Karmienie dziecka naturalnym pokarmem sprawia bowiem, że układ immunologiczny jest pobudzony do pracy, układ trawienny funkcjonuje bez zakłóceń (mniejsze zagrożenie kolkami, zaparciami czy biegunkami), zmniejsza się również ryzyko wystąpienia alergii pokarmowych czy atopowego zapalenia skóry. Prebiotyki są obecne również w mlekach modyfikowanych (np. galiktooligosacharydy czy fruktooligosacharydy), które to wpływają na wzrost pożądanych drobnoustrojów jelitowych.
Starszym dzieciom także należy dostarczać wraz z pożywieniem prebiotyków. Stopniowo włączamy do diety warzywa, niektóre owoce oraz produkty zbożowe. Dobroczynne składniki można znaleźć m.in. w różnych odmianach cebuli, czosnku, cykorii, szparagach, nasionach roślin strączkowych, a także w ziemniakach, bananach oraz zbożach – jak owiec, jęczmień, i ich przetwory(płatki, kasze, pieczywo). Dostarczanie odpowiedniej ilości prebiotyków jest konieczne nie tylko ze względu na to, że mają one wpływ na rozwój układu immunologicznego. Prebiotyki usprawniają również procesy trawienne, a także oddziałują na ogólną kondycję organizmu dziecka (w tym psychiczną).

PODZIEL SIĘ: