Inulina, czyli prebiotyk

inulina

Inulina, czyli prebiotyk to naturalna substancja, która korzystnie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Gdzie znajdziemy inulinę?

Wsparcie prebiotyków

Prebiotyki to nic innego jak substancje stymulujące prawidłową florę jelitową. Poprawiają nasze zdrowie, wspierając pracę układu pokarmowego. To odporne na trawienie składniki żywności, stymulujące wzrost lub aktywność bakterii. Pomagają absorbować cenne minerały. Wiele produktów naturalnych takich jak warzywa czy owoce to źródła prebiotyków.

Inulina, czyli prebiotyk

Inulina to naturalny węglowodan. Nie jest trawiony przez nasz organizm. Substancja ta należy do grupy fruktanów. Ma wiele właściwości zdrowotnych. Wspomaga pracę mikroflory jelitowej, hamuje łaknienie oraz uczestniczy w procesie przetwarzania treści pokarmowych, ułatwiając tym samym wypróżnianie. Zmniejsza poziom cukru po spożyciu posiłków, dlatego jest zalecana diabetykom i osobom z problemem otyłości. Działa korzystnie także na zdrowy wygląd włosów, skóry oraz odporności. Inulina ma małą wartość energetyczną. Może obniżyć kalorie, jeśli zastosujemy ją jako alternatywę dla tłuszczy. Jako błonnik wspomaga redukcję masy ciała.

Produkty zawierające inulinę

cykoria

Prebiotyk zwany inuliną znajdziemy w wielu lekach i suplementach. Wzmacnia smak oraz powoduje stopniowe uwalnianie składników w jelicie cienkim. Oprócz środków farmakologicznych, najlepszym źródłem inuliny są produkty naturalne. Inulina to substancja, która znajduje się w korzeniu cykorii, mniszka czy topinamburu. Również w warzywach i owocach – cebuli, czosnku, szparagach, karczochach czy bananach. W aptekach i sklepach zielarskich są także gotowe preparaty, zawierające inulinę. Ma właściwości zagęszczające, więc możemy stosować ją w kuchni. W połączeniu z olejem tworzy słodką pastę. Sprawdza się także w przygotowaniu wypieków i jako dodatek do produktów mlecznych. Bez problemu zrobimy z nią galaretkę, budyń czy zagęścimy sos.

Inulina to cenna substancja, która jako prebiotyk może zdziałać dużo dobrego dla naszego zdrowia i pracy organizmu. Stosowanie dodatkowego wsparcia może uchronić nas przed różnymi dolegliwościami, dlatego warto pamiętać o prebiotykach.

PODZIEL SIĘ: