Czym różnią się prebiotyki od probiotyków?

prebiotyki

Ogrywają dużą rolę w pracy naszego organizmu i są bardzo często mylone. Czym różnią się prebiotyki od probiotyków?

Dobre bakterie

Bakterie kojarzą nam się zazwyczaj z chorobami i infekcjami. Istnieją jednak takie, które korzystnie wpływają na pracę naszego organizmu. Dobre bakterie wzmacniają naszą odporność, zapewniając większą i skuteczniejszą ochronę przed różnymi schorzeniami. Substancje zawierające te mikroorganizmy,  dbają o właściwy stan mikroflory jelitowej, dlatego polecane są w okresach wzmożonej zachorowalności na przeziębienia czy grypę.

Czym różnią się prebiotyki od probiotyków?

To pytanie nurtuje wiele osób, ponieważ prebiotyki i probiotyki to substancje, mające wspólny cel. Probiotyki to bakterie, które produkują pałeczki kwasu mlekowego. Najczęściej występują bakterie z rodziny Lactobacillus. Organizmy te znajdują się w przewodzie pokarmowym, na skórze, podniebieniu i języku. U kobiet, dodatkowo występują w pochwie. Wiele produktów do higieny intymnej zawiera kwas mlekowy, który odpowiada za właściwy poziom pH miejsc intymnych oraz ochronę przed infekcjami. Probiotyki łagodzą także objawy alergii. Preparaty probiotyczne zaleca się przy stosowaniu antybiotykoterapii. Znajdziemy je także w jogurtach i innych produktach mlecznych.probiotyki

Prebiotyki znajdują się w naszym pożywieniu, ale nie są trawione. Znanym prebiotykiem jest błonnik pokarmowy, który podlega procesowi fermentacji, w jelicie grubym. Zwiększają one produkcję flory bakteryjnej, pobudzając pozytywne bakterie do działania. Bronią nasz organizm przed szkodliwymi organizmami oraz zapobiegają powstawaniu zaparć. Prebiotyki występują naturalnie w wielu produktach spożywczych takich jak cykoria, pszenica, cebula, czosnek, banany czy natka pietruszki. Oprócz tego są dodawane do leków, szczególnie tych, przeznaczonych dla dzieci.

Probiotyki i prebiotyki to pozytywnie działające bakterie, które wspomagają pracę naszego organizmu, walcząc z chorobami. Nie można ich przedawkować. Korzyści, jakie niesie ich działanie są ogromne, dlatego warto dbać o zdrowie, stosować preparaty i spożywać produkty, które mają ich jak najwięcej.

PODZIEL SIĘ: