Dlaczego warto stosować probiotyki?

Dlaczego warto stosować probiotyki

Probiotyki to produkty zawierające starannie wyselekcjonowane żywe szczepy bakterii kwasu mlekowego o udokumentowanym działaniu prozdrowotnym. Dobre bakterie kwasu mlekowego znajdziemy w wielu produktach spożywczych – kiszonkach: ogórki kiszone, kapusta kiszona, kiszone pomidory oraz mlecznych wyrobach fermentowanych: jogurt, kefir, maślanka. Czasem jednak lekarz zaleca sięgnięcie po probiotyki dostępne w aptece. Ma to miejsce m.in. w przypadku antybiotykoterapii, gdy stosunki jakościowo-ilościowe mikroflory jelitowej zostają zaburzone. Dlaczego warto stosować probiotyki?

Naturalna mikroflora jelitowa linią obrony organizmu

Nasz przewód pokarmowy, ale też jamę ustną, skórę czy pochwę zasiedlają różnego rodzaju mikroorganizmy. Aby nasze ciało funkcjonowało prawidłowo, w populacji drobnoustrojów powinny przeważać dobre bakterie kwasu mlekowego. Pomagają one w trawieniu niektórych produktów spożywczych, ponadto wytwarzają kwas, który w naturalny sposób zapobiega namnażaniu potencjalnych patogenów. Można powiedzieć, że dobre bakterie kwasu mlekowego w naturalny sposób chronią nasz organizm przed infekcjami. Niestety, czasem z różnych powodów ich populacja zmniejsza się, a namnażaniu ulegają potencjalne patogeny. Dzieje się tak np. podczas antybiotykoterapii, gdy przyjmujemy leki mające rozprawić się z infekcją. Niestety, nie działają one do końca wybiórczo, eliminują z przewodu pokarmowego zarówno dobre bakterie kwasu mlekowego, jak i bakterie odpowiedzialne za zakażenie. Gdy przewód pokarmowy ulega wyjałowieniu zamieszkać może w nim każdy, także kolejny patogen, np. drożdże z rodzaju Candida. Aby temu zapobiec, zaleca się zasiedlenie przewodu pokarmowego dobrymi bakteriami kwasu mlekowego.

Kiedy warto sięgnąć po probiotyk?

Stosowanie probiotyków jest wskazane nie tylko w przypadku antybiotykoterapii, ale też nawracających biegunek, infekcji intymnych oraz u dzieci, które przyszły na świat w wyniku cesarskiego cięcia i często chorują. W związku z tym, iż zawierają one starannie wyselekcjonowane szczepy bakterii kwasu mlekowego, zasiedlamy przewód pokarmowy tym, co dobre i sprawdzone. Probiotyki dostępne w aptece charakteryzują się wysoką zawartością bakterii z rodzaju Lactobacillus, Bifidobacterium czy Leuconostoc. Wprowadzamy do organizmu standaryzowaną ilość pożytecznych mikroorganizmów. Przyjmując probiotyki, szybciej zatem odbudowujemy prawidłową mikroflorę przewodu pokarmowego niż jedząc jogurty. Gdy nie dzieje się nic niepokojącego, możemy wzmacniać naszą naturalną linię obrony, sięgając po kiszonki lub mleczne wyroby fermentowane.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze probiotyku?

Przy wyborze probiotyku warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Lepiej sięgnąć po lek OTC niż suplement diety. Ten pierwszy musi być starannie przebadany, zawiera też standaryzowaną, ściśle określoną ilość dobroczynnych bakterii kwasu mlekowego. Suplementów diety przed wprowadzeniem do obrotu nie trzeba poddawać badaniom. Ponadto dobrze, aby probiotyk zawierał szczepy bakterii kwasu mlekowego charakterystyczne dla polskiej populacji. Wykazano bowiem, że mikroflora jelitowa różni się w zależności od miejsca zamieszkania, warunków klimatycznych i spożywanych produktów spożywczych.

PODZIEL SIĘ: